31 May 2016

Bir Özel Günden Yansımalar

26-5-2016 Gece saat on bir sularında;kardeşlerimle birlikte yola çıktık. Çünkü bir süre önce askere uğurladığımız çok sevdiğim yeğenimin, yemin töreni vardı. Hepimiz çok heyecanlıydık,annesi ise yani kız kardeşim bir başka heyecanlıydı..nasıl olmazdı ki. Çünkü kınalı kuzusunu askere uğurlamıştı. Onu göreceği için de içi pır pır atıyordu. Gece boyunca yol alırken, tüm renklerin tonlarıyla bezenmiş olduğu, çevresini irili ufaklı ağaçların süslediği,sisli dağlardan,tepelerden geçtik.
Nihayet gün ışığını göstermeye başlarken,bulutların çok hoş bir renge dönüştüğü sırada yemin töreninin yapılacağı yere ulaştık.Askere giden tüm evlatlarımızın aileleri de oradaydı..Çok sevinçli ve heyecanlı olarak yerlerimizi aldık.Tören yeri özenle hazırlanmıştı. O esnada mehter takımının söylediği marş çok güzel ve etkileyiciydi. Beni aldı götürdü;fatih'in fethine...
Ve nihayet askerlerimiz büyük bir coşkuyla"Güçlü Türkiye, Güçlü Ordu" diye söyleyerek tören yerine gelmeye başladılar. çok etkilendim o kadar ki büyük bir duygu yoğunluğu yaşadım. Hem ilk kez görüyordum asker yemin törenini hemde iki erkek evladını ebedi hayata uğurlayan bir anne olarak neler canlanmadı ki gözümde..
Onlar o anda bayrak ellerinde bana doğru yürüdüler. Marşlar söyleyerek..
Sonra yeğenimi görünce bir başka sevindim ve o anda onlar bulutların mavisine karışarak kalbimin sessiz derinliğinde yerlerini aldılar.

Askerlerimiz hepsi büyük bir özenle bölük bölük tören yerinde yerlerini aldılar ve büyük bir coşkuyla yeminlerini ettiler. O sırada komutanın güçlü sesi yankılandı;"evlatlarım ailelerinizle görüşebilirsiniz"... Ve kavuşma anı başladı hepsi birden koştular; aileler evlatlarına,evlatlar ailelerine hasretle sarıldılar!
Beni yine en çok etkileyen sahnelerden biri olan,uzakta olup yemin törenine gelemeyen ailelerin evlatları; bir ağacın altına çekilip arkadaşlarının, ailelerine sarılmalarını izlemeleriydi!

Daha sonra askerimizi alıp, otelin yolunu tuttuk..bir gece orada kalıp,ertesi günü İzmir de geçirdik.
İzmir fuarın da yürüyüş parkurun asırlık ağaçların altında çok hoşuma giden bu güzel yürüyüşle birlikte gül bahçesine doğru yürüdük..yürüyüş;on beş-yirmi dakika sürüyormuş. Fakat biz gül bahçesine kadar yürüdük ancak gül bahçesi beklediğim gibi bakımlı değildi..ben daha farklı beklemiştim ama yinede çok hoş ve güzeldi.
İzmir güzel bir şehir ancak zamanımız kısıtlı olduğu için,görmek istediğimiz yerleri ve orada yaşayan sevdiğim kişileri görememenin burukluğuyla;akşama doğru oradan ayrıldık. Her şey çok güzeldi.
Ve üzüm bağlarının,zeytin ağaçlarının eşliğinde;gece yolculuğumuz başladı.
Sabaha karşı evimize geldik.

Biriktirdiğim anılara bir yenisi de böylece eklenmiş oldu.
Allah,yeğenimi ve tüm asker evlatlarımızı sağlıcakla ailelerine kavuştursun.

Resimler;telefonumdan4 yorum:

 1. cok guzel bir ani oldu hepimiz icin bunu en iyi sekilde ifade etmis oldugun icinde sana fazlasiyla minnettariz ❤️

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim Dilara:)
   Sende çok güzel yazmışsın..güzel anılar biriktirmek dileğiyle♥

   Sil
 2. Yanıtlar
  1. Evet çok duygulandım gerçekten büyük bir gurur♥
   Teşekkür ederim.

   Sil