19 Eki 2013

Ötücü Kuşlar

Ötücü Kuşlar
  Ötücü kuşlar  Kanarya, Atlas Okyanus’ndaki Kanarya Adaları’na özgü bir ispinoz türüdür. Harika şakıması nedeniyle en sevilen kafes kuşları arasında yer alır. Ötücü kuşlar Yada tüneyen kuşlar en kalabalık kuş takımıdır. Bu takım, yeryüzündeki kuş türlerinin yarısından fazlasını barındırır. Dalları kavrayarak tünemeye uyarlanmış olan pençe yapıları ayırt edici özellikleri arasındadır. Dört parmaktan geriye doğru uzayan birincisi, öbür ucundan tam karşısında yer alır. Esnek parmakları incecik dal parçaları gibi çok çeşitli tünekleri kavramaya uygundur. Bacak kasları ve tendonları ise dalları sımsıkı kavramalarını sağlayacak şekilde gelişmiştir. En çok ot demetlerinin üzerine bile tüneyebilir. Ötücü kuşların ses organları nefes borularının en altında yer alır. Bu çok gelişken ve karmaşık organ sayesinde uzun ve karmaşık şakımalar yapabilirler. Şakımalar bölge belirlemeye ve eş bulmaya yarar. Ötücü kuşlar  çöllerden yağmur ormanlarına kadar pek çok yaşam alanına uyum sağlayan ötücü kuşlar, Antartika dışında dünyanın her yerinde yaşar.
KORUNMA DURUMU
5754  Ötücü kuş türünden 1066 ‘sı Dünyayı Doğa Koruma Birliği’nin Kırmızı listesinde yer alır. Güneydoğu Asya’ya özgü ak gözlü dere kırlangıcı 1968′ de keşfedilmiş, ancak 1978′den bu yana bir daha hiç görülmemiştir.
Ötücü kuşlar  Ağaçtırmaşıkları, çömlekçi kuşları, karınca kuşları ve tapakulalar Orta ve  Güney Amerika ormanlarında görünülür. Çoğu sık yapraklı ağaçlar arasında, böcek ve örümcek yiyerek yaşamayı tercih eder. Bir kaç tür küçük kurbağaları, başka kuşların yumurtaları ve yılanları yer. Ağaçtırmaşığı, ağaçkakan gibi kuyruğunu ağaç gövdelerinden destek almakta kullanır. Karınca kuşu, yediği asker karıncaların tehlikeli iğnelerinden, her seferinde tek karınca yakalayarak kendini korur. Manakinler, kotingalarve tiranlar Güney ve Orta Amerika’da yaşasalar da çoğu tür Kuzey Amerika’ya kadar uzanır. Manakinler ve kotingalar küçük meyveci kuşlardır. Erkekleri parlak, dişileri soluk renklidir. Tiranlar böcek veya meyve yer. Bir bölgede pek çok farklı tür yaşayabilir. Çünkü her tür farklı kaynaktan beslenir.
ÇÖMLEKÇİ KUŞU
Güney Amarika’nın kızıl çömlekçi kuşu, adını yaptığı  toprak çömleklere benzeyen yuvalardan alır. Yuva yapımında bazı türler çamur, diğerleri dal ve yosun kullanır. Bu yuvaları yavruları güneşten, soğuktan ve yırtıcılardan korur.

0 yorum:

Yorum Gönder