7 Haz 2013

Ak kız ile kara kız

   Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde bir ak kız birde kara kız yaşarmış.Kara kız çok sevdiği anneciği ve babası ile çok mutluymuş.Hiç ummadığı zamanda anneciğini kaybetmiş. Günler böyle geçerken bir gün babası yanında bir hanımla gelmiş. Eve gelen hanımın daha sonra üvey anne olduğunu öğrenmiş  kara kız. Eve gelen üvey anne kara kızı hiç sevmemiş.Zaman içersin de kara kızın bir kız kardeşi olmuş. Babası yeni doğan bebeğe ak kız adını vermiş.
kara kız kız kardeşini çok sevmiş ona hep ninniler söylemiş bu arada üvey anne kara kızın evden gitmesi için planlar yapıyormuş. Günler böylece geçmiş.Kız kardeşi büyümüş ve birlikte oyunlar oynuyorlarmış. Üvey anne her zaman ak kızı daha çok sevip onun beslenmesine giyimine hep özen göstermiş. Zavallı kara kız ise sevgisiz, boynu bükük olarak olanları izliyormuş. Ancak ak kız ablasını çok seviyormuş. Günler günleri kovalamış ak kız ile ablası kara kız büyümüşler, genç kız olmuşlar.Ancak üvey anne hep kara kızı üzüyormuş.Onu bir türlü sevememiş.Kara kızın evden gitmesi için bir gün bir plan yapmış.Ak kızla kara kızı yanına çağırmış. Ellerine birer parça yün vermiş.'-Gidin bunu derede yıkayın.Bakalım,hanginiz daha temiz yıkayacak?'demiş. Kızlar dereye gidip yıkamaya başlamışlar ancak kara kızın yıkadığı yün bir türlü 
beyaz olmuyormuş. Eve geldiklerinde ise üvey anne yünlere bakıp,'- sen neden temiz yıkamıyorsun' diye kara kızı azarlamış.Günler böyle geçip gider kara kız ne kadar yıkadıysa da yünü hiç beyazlamaz.Üvey anne akşam babası eve gelince,'- beni dinlemiyor onu bu evde istemiyorum,verdiğim yünü bile temiz yıkamıyor diye şikayet etmiş. Kara kızı evden alıp götürmesini istemiş. Babası,gönlü hiç razı olmasa da kara kızı alıp çok uzaklara götürmüş.
Ak kız bu olanlara çok üzülmüş pencerenin önünde hep ablasını beklemiş beklemiş..Ama ablası bir daha hiç dönmemiş.Babası daha sonra olanları anlamak için yünleri kontrol etmiş. Bakmış ki, ak kızın eline verilen yün beyaz koyunun yünü,kara kıza verilen yün ise kara koyunun yünü!

İnsanların alın yazısı da bazen  beyaz yün ile kara yüne benzer..
İstesen de değiştiremezsin.
                                            
       

0 yorum:

Yorum Gönder